Za kilka dni do Tychów przyjedzie kilkuset pielgrzymów m.in. z Włoch, Pakistanu, Meksyku, Chin, Polinezji i Antyli Holenderskich, by uczestniczyć w 31 Światowych Dniach Młodzieży. Główne uroczystości odbędą się w Krakowie, ale inne miasta także przygotowują się na to wydarzenie. W Tychach w tych dniach odbędą się spotkania, spektakle, kino plenerowe, koncerty, z których największy na kilkanaście tysięcy osób na Stadionie Miejskim 24 lipca ( w niedzielę).
Od dziś do piątku w Miejskim Centrum Kultury w Tychach oraz w dniu koncertu w kasach przy stadionie można odbierać darmowe bilety do udziału w tym wydarzeniu. Do rozdania blisko 4 tysiące biletów.
– Przygotowaliśmy dla pielgrzymów przybywających do naszego miasta szeroki program kulturalny i rozrywkowy, aby poznali nasze miasto, naszą kulturę, a w szczególności naszych mieszkańców. Serdecznie zapraszam ich do udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję i korzystania z licznych atrakcji, które oferuje nasze miasto.
Tychy to dobre miejsce – także dla Pielgrzymów, niech więc czas w nich spędzony przyniesie wiele radości i zachęci do kolejnych odwiedzin w przyszłości – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.
W ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury zaplanowano kino plenerowe, będzie można zobaczyć filmy „Chce się żyć” oraz „Barwy ochronne”. Na placu Baczyńskiego odbędą się koncerty m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa, zespołu Turnioki, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, który zaprezentuje „Missa Nova – Msza jazzowa” oraz „Muzyka Świata”. Kulminacyjnym punktem pobytu pielgrzymów w Tychach będą uroczystości na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji, które zaplanowano na 24 lipca. Tego dnia na scenie wystąpi Mietek Szcześniak oraz tyski chór God’s Property.
– Imprezy w Teatrze Małym (występy Ireneusza Krosnego) i w Mediatece (spotkania z Jackiem Jawieniem) są imprezami tylko i wyłącznie dostępnymi na podstawie paszportu pielgrzyma. Natomiast wszystkie pozostałe imprezy są otwarte dla wszystkich mieszkańców naszego miasta – mówi Piotr Solik – pełnomocnik prezydenta miasta Tychy ds. organizacji ŚDM.
Bilety do udziału w koncercie na stadionie są darmowe – wystarczy do piątku do godziny 15.30 zgłosić się z dowodem osobistym i numerem pesel do Miejskiego Centrum Kultury w Tychach ( ul. Bohaterów Warszawy 26) lub w niedzielę do jednej z dwóch kas przy Stadionie Miejskim od ulicy Edukacji pomiędzy godziną 14.00 a 16.00. ( Stadion zostanie otwarty od 13.30)
Od soboty, 23 lipca, od godz. 18 parkingi przy Stadionie Miejskim ze względów bezpieczeństwa będą zamknięte.
– W dniu imprezy (24 lipca) nie będzie można parkować pod stadionem samochodami prywatnymi ani autobusami. Zachęcamy wszystkich do korzystania z komunikacji miejskiej lub przespacerowania się na stadion – mówi Piotr Solik, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji ŚDM.
Dla pielgrzymów organizowane będą również wyjazdy m.in. do Bierunia (kościół św. Walentego), Łazisk (Muzeum Energetyki), Pszczyny (Zagroda Żubrów, Skansen i Muzeum Zamkowe).
Na stadion nie będzie można wnieść także żadnych napojów (nawet w plastikowych butelkach), jedzenia i alkoholu, ani żadnych przedmiotów niebezpiecznych.
Co istotne dla rodziców – nie będzie można również wnosić soczków dla dzieci. Wszystko to będzie można kupić na terenie obiektu, gdzie zostaną zlokalizowane stoiska gastronomiczne.
– To impreza masowa, dlatego musimy dostosować się do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa – wyjaśnia Piotr Solik.
Każdy, kto zdecyduję się przyjechać na uroczystości Tygodnia Misyjnego w Tychach samochodem, powinien włożyć za przednią szybę białą kartkę formatu A4 z napisem „ŚDM”. Wtedy służby – policja i straż miejska – będą je kierowały na wolne parkingi wokół stadionu.
Poza przygotowanymi atrakcjami pielgrzymi będą mogli także za darmo korzystać z basenu miejskiego oraz urządzeń rekreacyjnych na terenie OW Paprocany.
– Mam nadzieję, że pielgrzymów zainteresuje również wizyta w Muzeum Miejskim, gdzie będą mogli zapoznać się z historią naszego regionu. Chcemy, aby pielgrzymi poczuli to o czym mieszkańcy naszego miasta już wiedzą, że Tychy to dobre miejsce – dodaje Solik.
Dla wszystkich pielgrzymów specjalnie na tę okazję przygotowano informator o mieście w języku angielskim i włoskim, w którym m.in. krótko można znaleźć krótką historię naszego miasta i opis najciekawszych miejsc wartych obejrzenia w Tychach.
W sumie do Tychów przyjedzie ok. 700 młodych katolików głównie z Włoch, ale również z: Meksyku, Pakistanu, Chin, Norwegii, Niemiec i Antyli Holenderskich.
– Zamieszkają w domach naszych parafian, skąd będą codziennie rano wyruszać, by wspólnie z innymi pielgrzymami modlić się, bawić, zwiedzać atrakcyjne miejsca Tychów czy odpoczywać. Ten czas potrwa do 25 lipca. W tym dniu nasi Goście nas opuszczą, gdyż na czas Wydarzeń Centralnych ŚDM będą zakwaterowani na terenie stref wyznaczonych przez Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie – mówi ks. Ks. Adam Wycisk, wikary parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach.
Pielgrzymom pomagać będzie grupa prawie 160 wolontariuszy.
Program :
21 lipca (czwartek)
9.00 – 13.00 – przedstawienie grup, Eucharystia w parafii św. Krzysztofa,
9.30 – 13.00 – przedstawienie grup, Eucharystia w parafii św. Marii Magdaleny,
14.00 – spotkanie z himalaistą Jackiem Jawieniem w Mediatece (al. Piłsudskiego 16),
18.00 – Teatr Mały ul. Hlonda 1 – spektakl Ireneusza Krosnego (polski aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej),
19.00 – Koncert wykonawców folklorystycznych na Placu Baczyńskiego m.in. zespół „Turnioki”, „Kapela ze Wsi Warszawa”,
21.15 – Kino plenerowe w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26) – „Barwy ochronne” – Film Krzysztofa Zanussiego.
22 lipca (piątek)
16.00 – spotkanie z himalaistą Jackiem Jawieniem w Mediatece (al. Piłsudskiego 16),
18.00 – Teatr Mały ul. Hlonda 1 – spektakl Ireneusza Krosnego (polski aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej),
19.00 – Koncert na Placu Baczyńskiego w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej – Małgorzata Maliszczak – „Missa Nova – Msza jazzowa” oraz „Muzyka Świata”,
21.15 – Kino plenerowe w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26) – „Chce się żyć”,
21.30 – Spektakl plenerowy w Parku Miejskim Tyskiego Teatru Hom – inspirowany poezją Zbigniewa Herberta oraz fragmentami Księgi Rodzaju.
23 lipca (sobota)
Obchody w mieście:
17:00 – Msza Święta (kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny)
18:00 – spektakl teatralny „Chrzest Polski czyli jak to być mogło” na podstawie i z wykorzystaniem fragmentów tekstów Galla Anonima, Jana Długosza i biskupa Thietmara w wykonaniu aktorów Teatru Ludzi Upartych z Włocławka (Kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny).
Pielgrzymka szlakiem św. Jana Pawła II. Katowice (Katedra Chrystusa Króla) – Piekary Śląskie (Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej) – Katowice (Lotnisko Muchowiec).
9.00 – 13.00 Spotkanie grup w katedrze i w sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. Posiłek.
Nawiedzenie bazyliki i obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Katecheza – nauczanie społeczne św. Jana Pawła II i (grupy językowe).
15.00 – 22.30 Katowice – Lotnisko Muchowiec
15:00 – Rozpoczęcie, koncert – prezentacja wspólnot międzynarodowych
16:30 – Góra Karmel – próba wiary (Eliasz – prorok jak ogień)
17:00 – Szkaplerz Matki Bożej – próba nadziei (Szkaplerz – szata, która chroni)
17:30 – Ogień Bożego Miłosierdzia – próba miłości (Bóg bogaty w miłosierdzie)
18:15 – Msza św.
19:30 – Posiłek
21:00 – Koncert, modlitwa, zabawa
22:30 – Zakończenie i wyjazd do parafii
24 lipca (niedziela)
Uroczystości na Stadionie Miejskim w Tychach przy ul. Edukacji 7:
15.00 – rozpoczęcie spotkania modlitwą – koronka do Bożego Miłosierdzia,
15.15 – przedstawienie państw i miast goszczących w Rejonie,
15.20 – śpiew hymnu ŚDM 2016,
15.25 – powitanie Gości przez koordynatora Rejonu,
15.30 – słowo Zastępcy Prezydenta Tychów – Darii Szczepańskiej,
15.40– konferencja ks. Michała Olszewskiego SCJ,
16.30 – świadectwa (m.in. Arkadio),
17.15 – pierwsza część koncertu. God’s Property,
18.00 – druga część koncertu. Mietek Szcześniak,
19.00 – zakończenie krótką modlitwą.