Przejdź do treści

Zostań komandosem – weź udział w grze strategicznej

    W piątek 29 kwietnia br.  o 15.30 na terenie Browaru Obywatelskiego w Tychach młodzież w wieku od 13 do 16 lat weźmie udział w grze strategicznej pn. „Poligon Doświadczeń„. Będzie ciekawie i wesoło, ale tak naprawdę nie tylko o dobrą zabawę tu chodzi. Gra jest jednym z elementów trwającej w mieście kampanii antydopalaczowej Dopalacze #ZaŻycie organizowanej przez Urząd Miasta w Tychach, Stowarzyszenie Trzeźwość Życia i tyskie placówki oświatowe. 7 maja w Tychach Tyski Festiwal Kultury Młodzieżowej.

    Celem kampanii jest uświadomienie tyskiej młodzieży i jej rodzicom konsekwencji zażywania dopalaczy i innych używek.

    – Chcemy też promować pozytywne działania wśród młodych ludzi, dlatego wybraliśmy niekonwencjonalne formy mówienia o tym problemie.  Chcemy pokazać, jakie działania, reakcje, zachowania trzeba wdrożyć, by uniknąć bezpośredniego kontaktu z dopalaczami i nie dać się zmanipulować – mówi Daria Szczepańska z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

    Uczestnicy gry strategicznej wcielą się w role rekrutów na komandosów ds. walki z dopalaczami. Miasto Tychy przez ostatnie dni szukało ochotników do Jednostki Specjalnej ds. Walki z Dopalaczami (JSWD), która podejmie walkę z bardzo niebezpiecznymi środkami odurzającymi. Selekcja kandydatów odbędzie się na Poligonie Doświadczeń, który zlokalizowany będzie na terenie Browaru Obywatelskiego w Tychach.

     – To tutaj, na kilku stacjach, komandosi przetestują szereg umiejętności rekrutów.Na uczestników czeka mnóstwo różnorodnych zadań. Rekruci odwiedzą tajemnicze Laboratorium Wojskowe, Strefę Ćwiczeń Sprawnościowych, Sekcję Uzgodnień, Centrum Szpiegowskie oraz Ośrodek Symulacji. Sprawdzana będzie m.in. kondycja fizyczna, zdolności manualne, umiejętności pracy w grupie, spryt, logiczne myślenie, odwaga i upór w dążeniu do celu. Większość zadań będzie wymagać wzajemnej współpracy w grupie, dlatego do udziału w grze zaproszone są 4-osobowe drużyny w wieku od 13 do 16 lat – mówi  Iwona Ciepał, naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Tychy.

    Jeżeli grupa otrzyma wystarczającą liczbę punktów, przydzielonych przez komandosów w każdym z etapów, będzie mogła wejść w ich szeregi i otrzyma licencję Komandosa ds. Walki z Dopalaczami oraz atrakcyjne nagrody.

    Ogłoszenie wyników nastąpi 7 maja podczas Festiwalu Kultury Młodzieżowej w Parku Jaworek, podczas którego uczestnicy będą mogli wziąć udział w 3 tematycznych warsztatach: Parkour – pokaz i warsztaty dla uczestników, Capoeira – pokaz i trening otwarty dla uczestników, BootCamp – ekstremalny bieg z przeszkodami – trening na specjalnym torze przeszkód (tor będzie funkcjonować przez cały festiwal, by każdy mógł się z nim zmierzyć).

    – Oprócz tego będzie Strefa Sztuki i Fotografii z warsztatami z Street art graffiti, Podstawy Fotografii, Warsztaty animacji poklatkowej.  Strefa Relaksu:
    w kt
    órej w luźnej formie będą przeprowadzane krótkie wywiady z ekspertami prowadzącymi warsztaty, zaproszonymi gośćmi, uczestnikami. W strefie dodatkowo znajdą się różnego rodzaju gry planszowe, tangramy, zabawki logiczne-  wylicza Iwona Ciepał.

    Będzie także Strefa Ekspertów ze  stanowiskami konsultacyjnymi z ekspertami  ds. uzależnień, lekarzami, ratownikami medycznymi, psychologami. Uczestnicy festiwalu wezmą udział w tworzeniu przestrzennej instalacji  „zażyj wolności” wykonywanej z materiałów recyklingowych: płyt CD, jednorazowych naczyń, kabli, zużytych elementów komputerowych itp.  Udział w festiwalu jest bezpłatny.

    Do tej pory w ramach kampanii zorganizowano m.in. turniej piłkarski, maraton zumby i program „Archipelag Skarbów”.