Przejdź do treści

Tychy chcą przyciągnąć nowych mieszkańców

  Urząd Miasta Tychy planuje uruchomić program, który pozwoli znacznie obniżyć koszty nabycia działek pod budowę domów jednorodzinnych. Wszystko po to, by osoby, które chcą budować dom w Tychach, nie musiały ze względu na wysokie koszty gruntów w mieście, z tego rezygnować i szukać działek w sąsiednich miejscowościach. Na najbliższej sesji Rady Miasta Tychy – 28 stycznia radni będą głosowali nad uchwałą w tej sprawie.

  Grunty w Tychach nie należą do tanich. Cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Na atrakcyjną działkę budowlaną trzeba wydać 200-300 tys zł.

  -Wiele osób choć w Tychach pracuje, robi zakupy czy przywozi dzieci do szkoły mieszka kilka czy kilkanaście kilometrów od miasta. Chcemy, by takie osoby mieszkały w Tychach, miały szanse w miarę tanio pozyskać grunt, a środki pieniężne wykorzystać na budowę domu – mówi Igor Śmietański – zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

  Miasto przygotowało więc program, który pozwoli zamiast kupować działkę, nabyć prawo jej wieczystego użytkowania. Koszt działki będzie wówczas niższy o kilkadziesiąt procent.

  – To będzie forma sprzedaży nieruchomości na raty, prawo użytkowania wieczystego nastąpi w drodze przetargu. Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego będzie ceną wywoławczą. Osoba, która wygra przetarg uiści opłatę w wysokości 15 proc. wartości nieruchomości i będzie już posiadała tytuł prawny, by np. wystąpić do banku o kredyt hipoteczny na budowę domu – wyjaśnia Igor Śmietański.

  Przez kolejnych pięć lat nabywca prawa użytkowania wieczystego będzie wpłacał 1 proc. wartości nieruchomości rocznie. Po tym czasie, na pozostałą kwotę uzyska 75-procentową bonifikatę, jednak pod pewnymi warunkami.

  – W ciągu tych pięciu lat musi wybudować dom, oddać go do użytku i zameldować się w nim. Ten warunek ma zagwarantować, że nieruchomość rzeczywiście zostanie przeznaczona przez nabywcę pod budowę domu, a nie stanie się „kapitałem rezerwowym” dewelopera – dodaje prezydent Śmietański.

  Jeżeli Rada Miasta zaakceptuje program, wejdzie on w życie w tym roku. Miasto ma przygotowanych kilkadziesiąt działek do udostępnienia w tym systemie m.in. na ulicy Żorskiej, Małej Alei Róż, Obywatelskiej i przygotowuje kolejne m.in. w Urbanowicach i Jaroszowicach.