Przejdź do treści

Tychy chcą przyciągnąć nowych mieszkańców

  Program, który pozwoli znacznie obniżyć koszty nabycia działek pod budowę domów jednorodzinnych ruszył dziś w Tychach.

  Władze miasta chcą nim zachęcić do wybudowania swojego domu właśnie w Tychach, do tej pory wiele osób ze względu na wysokie koszty gruntów w mieście musiało z tego rezygnować i szukać działek w sąsiednich miejscowościach. Chętni mogą się zgłaszać do wydziału Nieruchomości w tyskim magistracie  do 20 września.

  Grunty w Tychach nie należą do tanich. Cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Na atrakcyjną działkę budowlaną trzeba wydać 200-300 tys zł.

  – Wiele osób choć w Tychach pracuje, robi zakupy czy przywozi dzieci do szkoły  mieszka kilka czy kilkanaście kilometrów od miasta. Chcemy, by takie osoby mieszkały w Tychach, miały szanse w miarę tanio pozyskać grunt, a środki pieniężne wykorzystać na budowę domu – mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarki przestrzennej.

  Miasto przygotowało więc program, który pozwoli zamiast kupować działkę, nabyć prawo jej wieczystego użytkowania. Koszt działki będzie wówczas niższy o kilkadziesiąt procent.

  – To będzie forma sprzedaży nieruchomości na raty, prawo użytkowania wieczystego nastąpi w drodze przetargu. Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego będzie ceną wywoławczą.

  Osoba, która wygra przetarg uiści opłatę w wysokości 15 proc. wartości nieruchomości i będzie już posiadała tytuł prawny, by np. wystąpić do banku o kredyt hipoteczny na budowę domu – wyjaśnia Igor Śmietański.

  Przez kolejnych pięć lat nabywca prawa użytkowania wieczystego będzie wpłacał 1 proc. wartości nieruchomości rocznie. Po tym czasie, na pozostałą kwotę uzyska 75-procentową bonifikatę, jednak pod pewnymi warunkami.

  – W ciągu tych pięciu lat musi wybudować dom, oddać go do użytku i zameldować się w nim.

  – Ten warunek ma zagwarantować, że nieruchomość rzeczywiście zostanie przeznaczona przez nabywcę pod budowę domu, a nie stanie się „kapitałem rezerwowym” dewelopera – dodaje prezydent Śmietański.

  Radni Rady Miasta 19 maja tego roku przyjęli uchwałę określającą zasady, na jakich będzie można nabyć od gminy prawo wieczystego użytkowania, teraz uchwała się uprawomocniła, więc urzędnicy mogą rozpocząć przyjmowanie zgłoszeń do przetargów.

  – Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń. Udział w postępowaniu przetargowym jest otwarty, więc każdy może się zgłosić. Jest jednak jedno ograniczenie – w drodze przetargu można nabyć tylko jedną działkę ( choć oczywiście można zgłosić chęć uczestnictwa w przetargu dla dowolnej liczby działek) – mówi Igor Śmietański.

  Oferty można składać przez dwa miesiące, do 20 września. By wziąć udział w licytacji trzeba będzie wpłacić wadium w wysokości 10 proc. wartości ceny wywoławczej. Wadium nie będzie zwracane tylko w przypadku, gdy ktoś weźmie udział w przetargu, wygra je i wycofa się z zakupu.

  Na początek licytowane będą 24 działki: ul. Mała Aleja Róż ( 8 działek o pow. od 929 do 1230 mkw), ul. Browarowa ( 12 działek o pow. Od 760 do 811 mkw) i ul. Zimorodków ( 4 działki o pow. Od 842 do 940 mkw).

  Pierwsze licytacja działek zaplanowano na 3 i 4 października.