Przejdź do treści

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i roweLOVE Tychy

  Świętujemy aktywnie – Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i roweLOVE Tychy. Po raz kolejny Tychy dołączą do wielu europejskich miast, promujących ekologiczny transport, w ramach zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wraca kampania pod nazwą „roweLOVE Tychy”, związana z naszym miastem od kilku lat.  Pierwszym z wydarzeń będzie zaplanowany na 16 września Rajd rowerowy: Tychy Bieruń Tychy.

  Impreza ma nie tylko pokazać dobrą współpracę obu sąsiadujących miast, ale także promować planowaną drogę rowerową, mającą połączyć Bieruń z Tychami.

  Rajd to impreza skierowana do całych rodzin, które chcą wspólnie aktywnie spędzić niedzielę Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy, a w nim m.in. kamizelkę, opaskę odblaskową, folder informacyjny. Rowerzyści mogą też liczyć na udział w konkursach oraz fantastyczny żurek na mecie. Partnerski Rajd Rowerowy podzielony został na dwa etapy. Pierwszy rozpocznie się na starcie przy Gemini Park w Tychach, a zakończy 11 kilometrów dalej – na bieruńskim Rynku. Po kilkudziesięciominutowej przerwie uczestnicy wyruszą w drogę powrotną (12 km) z metą na Stadionie Miejskim, gdzie w godz. 14.30-18.30 odbywać się będą Targi Czasu Wolnego. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

  – Tyszanie są aktywnymi rowerzystami, jednak rower używany jest przede wszystkim w celach rekreacyjnych. Chcemy zachęcić mieszkańców, do zamiany samochodu na rower nie tylko w czasie wolnym, ale również w drodze do pracy czy szkoły- mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

  Dla uczczenia końca Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a jednocześnie przypadającego 22 września Międzynarodowego Dnia bez Samochodu, Urząd Miasta wraz z MOSiR-em, Tyskimi Liniami Trolejbusowymi oraz NOL Tychy organizuje tego dnia w godz. 14-19 Festiwal Mobilności „roweLOVE Tychy”, w Parku Suble przy pumptracku.

  –  22 września promowanym środkiem transportu będzie oczywiście rower, ale także trolejbus. Specjalny pojazd o numerze linii 22 dowoził będzie tyszan na miejsce imprezy z terenu całego miasta mówi Michał Kasperczyk ze Stowarzyszenia NOL Tychy.

  Główną atrakcją imprezy będą zwariowane rowery (z monocyklem, bicyklem, tandemem, rowerem z dwiema kierownicami, mini-bikiem, rowerem przeciwskrętnym).

  – Będzie okazja wyprodukować samemu sok z sokowirówki napędzanej… rowerem, sprawdzić się w symulatorze jazdy jednośladem, skorzystać z drobnych usług serwisu oraz wybudować z dziećmi rowerowe miasto przyszłości – wylicza Katarzyna Palka z UM Tychy.

  Amatorów jazdy wyczynowej lub chętnych adeptów, organizatorzy zapraszają na sublański pumptrack, gdzie będzie czekał instruktor (obowiązkowy kask), a dzieci uczące się jazdy rowerem w gąszczu przepisów drogowych – do miasteczka rowerowego prowadzonego przez tyską Straż Miejską. Imprezie będzie towarzyszyć strefa gastronomiczna z zimnymi i ciepłymi przekąskami oraz aromatyczną kawą.

  Specjalnym punktem programu jest promocja elektromobilności wpisującej się w nurt zrównoważonego transportu. Opowie o niej Polskie Stowarzyszenie Elektromobilności (PSEM) w ramach kampanii „Kobieta za kółkiem elektryka”. Przy tej okazji zaplanowano również testy pojazdów elektrycznych.

  Dzień zakończy Tyski Nocny Rajd Rowerowy – start o godz. 19 z Parku Suble, meta: Dzika Plaża, gdzie będzie można się ogrzać i posilić przy ognisku.