Przejdź do treści

Światowe Dni Młodzieży w Tychach

  Za miesiąc do Tychów przyjedzie kilkuset pielgrzymów z całego świata, by uczestniczyć w 31 Światowych Dniach Młodzieży. Główne uroczystości odbędą się w Krakowie, ale inne miasta także przygotowują się na to wydarzenie. W Tychach w tych dniach odbędą się spotkania, spektakle, kino plenerowe, koncerty,  z których największy na kilkanaście tysięcy osób na Stadionie Miejskim 24 lipca.

  Przygotowania do przyjazdu pielgrzymów rozpoczęto w Tychach już dwa lata temu.

  – Tak duże wydarzenie wymagało współpracy wielu podmiotów, dlatego też Prezydent Miasta Tychy powołał Zespół Zadaniowy ds. związanych z organizacją Tygodnia Misyjnego w Tychach przed obchodami 31 Światowych Dni Młodzieży. Przygotowaliśmy dla pielgrzymów przybywających do naszego miasta szeroki program kulturalny i rozrywkowy, aby  poznali oni nasze miasto, naszą kulturę a w szczególności naszych mieszkańców– mówi Piotr Solik – pełnomocnik prezydenta miasta Tychy ds. organizacji ŚDM.

  21 lipca w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury odbędzie się kino plenerowe, pielgrzymi i mieszkańcy będą mogli zobaczyć filmy „Chce się żyć” oraz „Barwy ochronne”. Tego samego dnia na Placu Baczyńskiego zaplanowano koncert folklorystyczny, wystąpią: Kapela ze Wsi Warszawa oraz zespół Turnioki. Dzień później (22 lipca) na tym placu wystąpi Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, który zaprezentuje „Missa Nowa” msze jazzową, a w drugiej części koncert pod nazwą „Muzyka Świata”.

  – Poza wydarzeniami na Placu Baczyńskiego, 22 lipca w Parku Miejskim tyski Teatr HoM zaprezentuje spektakl inspirowany poezją Zbigniewa Herberta oraz fragmentami Księgi Rodzaju. W Teatrze Małym pielgrzymi zobaczą spektakl naszego słynnego mima Ireneusza Krosnego. Natomiast w Mediatece spotkają się z himalaistą Jackiem Jawieniem– mówi Piotr Solik.

  Kulminacyjnym punktem pobytu pielgrzymów w Tychach będą uroczystości na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji, które zaplanowano na 24 lipca. Tego dnia na scenie wystąpi Mietek Szcześniak oraz tyski chór God’s Property. To nie wszystko.  Pielgrzymi będą mogli za darmo korzystać z basenu miejskiego oraz urządzeń rekreacyjnych na terenie OW Paprocany.

   

  – Mam nadzieję, że pielgrzymów zainteresuje również wizyta w Muzeum Miejskim, gdzie będą mogli zapoznać się z historią naszego regionu. Chcemy, aby pielgrzymi poczuli to o czym mieszkańcy naszego miasta już wiedzą,  że Tychy to dobre miejsce – dodaje Solik.

  Dla wszystkich pielgrzymów specjalnie na tę okazję przygotowano  informator o mieście w języku angielskim i włoskim, w którym m.in. krótko można znaleźć krótką historię naszego miasta i opis najciekawszych miejsc wartych obejrzenia w Tychach. 

  W sumie do Tychów przyjedzie ok. 700 młodych katolików głównie z Włoch, ale również z: Meksyku, Pakistanu, Chin, Norwegii, Niemiec i Antyli Holenderskich.

  – Zamieszkają w domach naszych parafian, skąd będą codziennie rano wyruszać, by wspólnie z innymi pielgrzymami modlić się, bawić, zwiedzać atrakcyjne miejsca Tychów czy odpoczywać. Ten czas potrwa do 25 lipca. W tym dniu nasi Goście nas opuszczą, gdyż na czas Wydarzeń Centralnych ŚDM będą zakwaterowani na terenie stref wyznaczonych przez Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie – mówi ks. Ks. Adam Wycisk, wikary parafii św. Jadwigi  Śląskiej w Tychach.

  Pielgrzymom pomagać będzie grupa prawie 160 wolontariuszy, chętni mogą się jeszcze zgłaszać na adres: koordynator@sdmtychy.pl.