Przejdź do treści

Rusza głosowanie w III edycji budżetu partycypacyjnego w Tychach

    5 milionów złotych tyle mają do wykorzystania mieszkańcy Tychów w ramach budżetu partycypacyjnego w tym roku. W najbliższy piątek (16.09) rusza głosowanie, w którym tyszanie zdecydują, które projekty zostaną zrealizowane chodniki, place zabaw, ścieżki rowerowe, siłownie na wolnym powietrzu czy może Dzień Seniora. Głosy będzie można oddawać  do 23 września.

    W sumie w ramach III Budżetu Partycypacyjnego w Tychach wpłynęły 181 wnioski, 47 z nich uzyskało ocenę negatywną, 16 wniosków połączono, z jednego wniosku zrezygnowano. O losie 124 wniosków zdecydują mieszkańcy. Najwięcej projektów zgłoszono w okręgach:  Osiedle Stare Tychy i Osiedle B (po 15 wniosków), Osiedle  Wartogłowiec, Zwierzyniec (14 wniosków) oraz Osiedle E ( 11 wniosków). Najmniejszą liczbę wniosków złożono w okręgach: Cielmice, Osiedle Ogrodnik; Osiedle Balbina; Osiedle T, W (po 3 wnioski).

    Na 124 wnioski ocenione pozytywnie można głosować od 16 do 23 września – korespondencyjnie i bezpośrednio przez złożenie formularza w Punkcie Konsultacyjnym danego Okręgu, w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49 lub w Głównym Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30, pok. 209 (16 września oraz 19-23 września) oraz elektronicznie przez 8 dni ( 16-23 września) za pośrednictwem strony internetowej www. razemtychy.pl.

    Pamiętać trzeba jednak o kilku zasadach:

    Głosować na projekty może każdy mieszkaniec miasta Tychy posiadający pobyt stały, który ukończył 16 lat, wybierać można jedynie projekty należące do swojego okręgu, każda osoba może zagłosować tylko jeden raz na wybrane projekty. Ważne jest także to, że głosującemu przysługuje 10 punktów, które może dowolnie rozdzielić pomiędzy dostępne projekty (możliwe jest oddanie całej puli punktów na jeden projekt) – mówi Krystyna Rumieniuch naczelnik wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.

    Zdecydowana większość zgłoszonych projektów, bo ponad 80 to projekty infrastrukturalne, 22 projekty to projekty związane ze sportem, pozostałe to projekty związane z kulturą, edukacją czy ekologią.

    – Mieszkańcy naszego miasta są pragmatyczni, widać to od początku realizacji budżetu partycypacyjnego w Tychach. Zgłaszają projekty, dzięki którym łatwiej im się żyje, czują się bezpieczniej czy mają więcej możliwości spędzania wolnego czasu. Sami decydują, co jest dla nich, dla ich bliskich czy sąsiadów ważne i co będzie służyło ich lokalnej społeczności. To bardzo ważny element budowania wzajemnych relacji i społeczeństwa obywatelskiego mówi Daria Szczepańska – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

    Wyniki głosowania, a co za tym idzie listę projektów, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego już  budżetu partycypacyjnego w Tychach poznamy 7 października.