Przejdź do treści

Rodzinny Park bł. Karoliny ( Park Południowy) po rewitalizacji

  Dobiegają końca prace związane z rewitalizacją tego jednego z największych w Tychach parków. Od 2012 roku powstały tam m.in. plac zabaw, siłownia plenerowa, tężnia solankowa, ścieżki, oświetlenie, mała architektura itp. Na początku kwietnia zostanie uruchomiona tężnia solankowa, a w ciągu najbliższych tygodni zakończą się roboty związane z budową fontanny, górni saneczkowej i szaletu publicznego.

  Park zlokalizowany pomiędzy ulicami Tischnera, Sikorskiego i Uczniowską zaczął się zmieniać w 2012 roku – wówczas powstał tam zaprojektowany przez Grzegorza Ratajskiego, pomnik Ofiar Katynia, a wokół niego ławeczki, ścieżka, oświetlenie.

  Rok później – w 2013 roku za blisko 560 tys. złotych wykonano aleję tzw. Aleję Dębów, łączącą hale sportową z kościołem błogosławionej Karoliny Kózkówny.  W 2015 roku powstała ścieżka prowadząca od ulicy Uczniowskiej do kościoła wraz z oświetleniem. Rok później w parku powstały kolejne ścieżki (blisko 4,5 tys.m2 ścieżek), kilkadziesiąt sztuk ławek, oświetlenie, plac zabaw z huśtawkami, karuzelami, linarium, stojaki rowerowe i siłownia plenerowa. Wydano na to blisko 2 miliony złotych.

   W ubiegłym roku za blisko 1,5 miliona złotych w parku powstała tężnia solankowa.

   – Długość ścian bocznych tężni – drewnianej budowli pokrytej gałązkami tarniny i nawiązującej kształtem do budynku urzędu miasta wynosi 69 metrów, wysokość – 6,7 metra. Dookoła tężni można nie tylko spacerować, w ramach projektu zostały zamontowane także ławeczki – mówi Miłosz Stec – z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

  Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania.
  W trakcie realizacji są roboty związane z budową fontanny, szaletu publicznego i górki saneczkowej – całość kosztuje 1 762 021,00 złotych i ma być gotowa w ciągu najbliższych tygodni.