Przejdź do treści

Przyjdź z własnym kubkiem i słoikiem na Tyskie Żywioły

  Kolejna edycja rodzinnej imprezy „Tyskie Żywioły” w sobotę, 1 września w Parku Miejskim Solidarności (pod Żyrafą).

  Przyjdź z własnym kubkiem do kawy”, aby zwrócić uwagę na problem nadmiaru odpadów, jaki wytwarzamy każdego dnia, przy okazji drobnych decyzji: lody w wafelku czy w jednorazowym kubku i z plastikową łyżeczką, własna torba na zakupy czy jednorazówka, piknik w starym stylu czy grill na plaży w otoczce jednorazowych butelek pet, talerzyków, plastikowych sztućców i przeładowanych koszy na odpady wylewających się na plaże itp. – wyliczają organizatorzy.

  Statystyczny Polak zużywa aż 500 foliowych reklamówek rocznie. 

  – Będziemy namawiać do bycia retro, do zamiany plastikowej butelki na wielorazowy szklany bidon, który będzie nagrodą konkursową Tyskich Żywiołów, do robienia zakupów z własnymi torbami, uszytymi np. z nieprzydatnego t-shirta czy niewykorzystywanej firanki, do korzystania z sody oczyszczonej i octu zamiast drogich i generujących morze plastikowych odpadów detergentów – mówi Katarzyna Palka, z Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM.

  W ramach prelekcji KinoSzkoły, poprzedzającej emisję filmu przyrodniczego BBC „Dzika Afryka” oraz animowanego pełnometrażowego „Lorax”,  uczestnicy tyskich żywiołów dowiedzą się jak ważne są codzienne decyzje i jak wpływają na piękno otaczającego nas świata i nas samych.

  Oprócz mini-kina, pokazów, warsztatów, interaktywnych instalacji (do eksperymentów) pokazujących m.in. jak niska emisja wpływa na zdrowie, czy – nadmiar wytwarzanych odpadów na przyrodę (tzw. wyspy śmieci na oceanach), przygotowano także sporo atrakcji, dla najmłodszych i ich rodzin. Będzie Ekotor przeszkód, gra wielkoformatowa „Żyrafa vs. Smog”, warsztaty Zielone Sprzątanie, Ekodomek, a także wystawy i in.

  W tym roku plac pod Żyrafą zamieni się w ogromny plac zabaw dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Nowością w tegorocznej edycji będzie udział zaprzyjaźnionej akcji „Zbieramy słoiki”, na której będziemy mogli zostawić zbędne słoiki lub je zabrać – jako najlepsze wielorazowe opakowanie do domu oraz organizacja ekoKINA plenerowego z KinoSzkołą, kącik porad IKEA, akcja bon na eko-drzewko za makulaturę.

   

  zdjęcia z poprzedniej edycji tyskich żywiołów