Coraz bliżej budowy areny lekkoatletycznej w Tychach – 19 maja wydano pozwolenie na budowę, wtedy też do urzędu dotarła informacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki o wpisaniu tej inwestycji do Planu Rocznego w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. To oznacza, że otrzymanie dofinansowania na budowę areny m.in. z 400-metrową ośmiotorową bieżnią, skocznią do skoku w dal i trójskoku, rzutnią do pchnięcia kulą, rzutu oszczepem, młotem i dyskiem oraz dwuścieżkową skocznią do skoku o tyczce jest niemal pewne.
W listopadzie 2014 roku władze miasta złożyły do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o ujęcie inwestycji pn. „Budowa areny lekkoatletycznej w Tychach” w Planie Wieloletnim w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. W sierpniu 2015 roku otrzymały z Ministerstwa informację o ujęciu tego zadania w Planie Wieloletnim. Kolejnym krokiem było zgłoszenie tej inwestycji do Planu Rocznego.
– Otrzymaliśmy informację z ministerstwa, że nasz wniosek znalazł się w Planie Rocznym na 2016 rok, a to oznacza, że możemy złożyć wniosek o dofinansowanie budowy areny, które może wynieść ok. 6 milionów złotych. Bez ujęcia naszego wniosku w tym planie nie moglibyśmy tego zrobić – mówi Bożena Nowak – naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w UM Tychy.
Wniosek trzeba złożyć do 15 czerwca, po tym terminie Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie miało 3 miesiące na jego rozpatrzenie. Jeśli rozpatrzy pozytywnie, prace przy budowie tego nowoczesnego obiektu powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku.
– Tyska Arena będzie obiektem lekkoatletycznym kategorii IIIA, to oznacza, że spełnia wymagania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF. Dzięki temu na stadionie będą mogły rozgrywać się m.in. oficjalne zawody lekkoatletyczne, zawody do rangi mistrzostw Polski o pełnym programie konkurencji, jak również mityngi międzynarodowe – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.
Znajdzie się w niej pełnowymiarowa, ośmiotorowa bieżnia okrężna długości 400 m wraz z ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich na 100 i 110 m, boisko z nawierzchni z trawy naturalnej z systemem zraszania murawy, dwuścieżkowa, skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku wzwyż, podwójna dwuścieżkowa skocznia o tyczce, rów z wodą do biegów z przeszkodami, rzutnia do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem wraz z klatką. To nie wszystko. Na terenie areny znajdzie się także teren rozgrzewkowy dla lekkoatletów, tzw. „obiekty pomocnicze” czyli trybuny na 1000 miejsc siedzących, wiata lub wieża sędziowska dla sędziów i komentatorów obsługujących imprezy sportowe.
Szacowany koszt inwestycji uznanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki za ważną i strategiczną dla rozwoju lekkoatletyki w Polsce, to ok. 15 milionów złotych.