Przejdź do treści

Otwarcie Mediateki w Tychach

  Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „Aukso” i zespół Vołosi zagrają 23 stycznia w Tychach. Tego dnia o godzinie 17.00 nastąpi otwarcie Mediateki. W tym nowoczesnym budynku, w którym same szklane powierzchnie zajmują 4500m2, oprócz sali koncertowej znajduje się m.in. wypożyczalnia i czytelnia dla dzieci i dorosłych, biblioteka muzyczna, naukowa, przestrzeń restauracyjna. Ze względu na duże zainteresowanie tym wydarzeniem, o 19.30 odbędzie się także drugi koncert – dla architektów, wykonawców inwestycji, samorządowców i osób zaangażowanych w pracę nad tym obiektem.

  Mediateka powstała w części budynku, w którym kilkanaście lat temu miał powstać Zespół Szkół Municypalnych. Ta inwestycja nigdy nie doszła do skutku. W lewym skrzydle zespołu szkół kilka lat temu powstała Hala Sportowa, środkową część miasto planuje sprzedać, a w prawym skrzydle przez ostatnie kilkanaście miesiący trwały prace przy budowie Mediateki.

  Wszystkie prace zostały już właściwie ukończone. Trwa przenoszenie zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej, a kilka dni temu muzycy Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „Aukso” rozpoczęli pierwsze próby w Sali Koncertowej. Na początku mieliśmy obawy, czy w tej przestrzeni, salę koncertową ze świetną akustyką uda się stworzyć. Dziś dzięki ogromnej pracy wykonanej nie tylko przez wykonawców, ale m.in. przez projektanta akustyki mamy nie tylko piękny, ale także funkcjonalny obiekt, w którym odbywać się będzie wiele muzycznych wydarzeń – mówi Daria Szczepańska – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

  Bilety na pierwszy koncert w cenie 30 złotych można nabyć w kasach Teatru Małego w Tychach. Tydzień później – 30 stycznia w Mediatece wystąpi zespół CREE z zaproszonymi gośćmi. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów na ten koncert   ( 40 zł) zostanie przekazany na Śląskie Hospicjum Domowe dla Dzieci.

   

  W sali o eliptycznym kształcie o powierzchni 770m2 znajdują się 334 miejsca na widowni, ale także m.in. system konferencyjny i video – konferencyjny oraz system do projekcji filmowej 2 i 3D. Gospodarzem sali koncertowej będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „Aukso”, która w pierwszej połowie tego roku ma zostać samorządową instytucją kultury ( do tej pory podlegała Teatrowi Małemu w Tychach).  

  Na powierzchni ponad 2744 m2 znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna m.in. z wypożyczalnią i czytelnią dla dzieci i dorosłych, biblioteką muzyczną oraz naukową. To biblioteka XI wieku w nowym obiekcie wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania w bibliotekarstwie – np. zabezpieczenie i wypożyczanie zbiorów odbywać się będzie przy zastosowaniu techniki radiowej RFID (do tej pory w centrali wykorzystywane były kody kreskowe).

   

  Do dyspozycji będzie całodobowa „wrzutnia książek” oraz stanowiska samodzielnego wypożyczania, nowy dział – czytelnia multimedialna, gdzie zaproponujemy mieszkańcom wiele stanowisk internetowych oraz sala spotkań i plac zabaw dla dzieci. Najmłodsi otrzymają także dostęp do dziecioopaca – atrakcyjnego katalogu elektronicznego – wymienia Dorota Łukasiewicz – Zagała – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

  Przenoszenie zbiorów już się rozpoczęło i trwać będzie prawdopodobnie do kwietnia. Łącznie przewożonych jest ponad 100.000 pozycji – książek, czasopism itp. Ruszyła także przeprowadzka działów administracyjnych oraz gromadzenia i opracowania zbiorów.

  Pozostałą część Mediateki zajmą 3 klimatyzowane lokale usługowe np. restauracje czy kawiarnie, obecnie trwa zbieranie ofert potencjalnych najemców. Można je składać w wydziale Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta Tychy.

  Wszystkie trzy strefy łączy część wspólna Mediateki, czyli hol główny i pomieszczenia techniczne o łącznej powierzchni ponad 2000m2. To miejsce, w którym zlokalizowane są m.in. szatnie, toalety ogólnodostępne, pomieszczenie przeznaczone do przewijania dzieci, czy stojaki rowerowe.

  Całkowita wartość tej inwestycji realizowanej od lipca 2013 roku wynosi 33 177 751,35zł (netto). Budowa Mediateki została sfinansowana z pożyczki JESSICA w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (22 253 351,49 zł – 66,13%), Kredytu Inwestycyjnego ze środków Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) (9 426 936,32 zł – 28,01%) oraz z budżetu miasta Tychy (1 971 010,64 zł – 5,86%).