Przejdź do treści

Obchody 25 –lecia samorządu w Tychach

  W tym roku mija 25 lat od przywrócenia w Polsce samorządu terytorialnego. Od tego czasu miasta, gminy, powiaty i województwa w dużej mierze same decydują o kierunkach własnego rozwoju. W ramach uczczenia tego wydarzenia Urząd Miasta Tychy zaplanował w ciągu najbliższych tygodni wiele wydarzeń.

  21 maja w Sali sesyjnej Urzędu Miasta rozpocznie się Tydzień Obywatelski – cykl wykładów, warsztatów i spotkań poświęconych zaangażowaniu mieszkańców w sprawy społeczne i współtworzenie miejskiej przestrzeni. Poruszane będą takie zagadnienia, jak: konsultacje społeczne, działalność organizacji pozarządowych czy budżet partycypacyjny.

  27 maja, również w Pasażu Kultury Andromeda, odbędzie się inauguracja obchodów 25-lecia samorządu.  

  Reformę samorządową z 1990 roku uważa się dziś za jedną z najbardziej udanych reform przeprowadzonych w Polsce w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. 25-lecie tych wydarzeń to doskonała okazja, by o tym przypomnieć, dlatego obchody rozpoczniemy uroczystą nadzwyczajną sesją Rady Miasta, a po niej otworzymy wystawę fotograficzną prezentującą 25 zdjęć (po jednym z każdego roku ostatniego 25-lecia). Każda fotografia będzie nawiązywać do charakterystycznego dla danego roku wydarzenia – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

  O godzinie 17.00 rozpocznie się debata o samorządności „ W czym możemy ci pomóc?” w której wezmą udział przedstawiciele tyskich organizacji pozarządowych.

  6 i 13 czerwca na placu św. Anny, ryneczku na osiedlu K odbywać się będą eventy, występy, pokazy tańca, gry zespołowe dla mieszkańców. Obchody zakończą się w sobotę 27 czerwca podczas pierwszego dnia Święta Miasta. Jednym z punktów tej imprezy będzie terenowa gra dla całych rodzin, rozgrywająca się w charakterystycznych punktach Tychów, jak Park Niedźwiadków czy Andromeda.

  Plakat