Przejdź do treści

11 LISTOPADA – Obchody Święta Niepodległości w Tychach

  Muzeum Miejskie w Tychach oraz Miejskie Centrum Kultury wspólnie zapraszają tyszan na obchody tegorocznego Święta Niepodległości.

  Obchody Święta Niepodległości w naszym mieście rozpocznie o godz. 9.00 msza św. w intencji Ojczyzny. Msza odbędzie się w kościele p.w. św. Marii Magdaleny (ul. Ks. K. Damrota 62).  Uroczysta oprawa mszy: Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile pod dyrekcją Marcina Wielgata.

  O godz. 10.15 nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego(pl. Wolności). O godz. 11.00organizatorzy zapraszają na spacer aleją Niepodległości i starym traktem paprocańskim.  Przewodnikiem będzie dr Maria Lipok-Bierwiaczonek. Podczas spaceru aleją Niepodległości przypomniane zostaną jej dawne nazwy, a także fakt, że w znacznej części jej przebieg pokrywa się z przedwojenną „szosą” paprocańską.
  Zbiórka: obok przystanku autobusowego „WSZiNS Uczelnia” przy al. Niepodległości (przy Parku Niedźwiadków).

  O godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach przy ul. Katowickiej 9 rozpocznie się pokaz filmu „Młody las” z 1934 roku w reżyserii Józefa Lejtesa, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina okresu przedwojennego. „Młody las” uchodzi za jeden z najciekawszych filmów reżysera. Film powstał na podstawie sztuki Jana Adolfa Hertza, opowiada o strajkach szkolnych, które miały miejsce w 1905 r. i które wstrząsnęły opinią publiczną w zaborze rosyjskim. Bohaterami filmu są uczniowie jednego z warszawskich gimnazjów, którzy są poddawani presji rusyfikacyjnej. Występują m.in. Stefan Jaracz, Kazimierz Junosza-Stępowski. Tadeusz Fijewski.

  Obchody Święta Niepodległości w  mieście zakończy planowany ogodz. 17.00 koncert z cyklu „Wielka klasyka w tyskich kościołach”: Missa Brevis in C Spatzen Messe W. A. Mozarta w wykonaniu Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile pod dyrekcją Marcina Wielgata.Na koncert zapraszamy do w kościoła p.w. św. Marii Magdaleny (ul. Ks. K. Damrota 62). W programie koncertu także:  G. F. Haendel – Alleluja,  C. Franck – Panis Angelicus, W. A. Mozart – Laudate Dominum, K. Jenkins – Ave Verum.