Przejdź do treści

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 w Tychach

  Już za kilka dni (24 maja) w Tychach na Stadionie Miejskim odbędzie się pierwszy mecz piłkarskich Mistrzostw Świata do lat 20. W Tychach zagrają reprezentacje Argentyny, Ukrainy, USA, Nigerii, RPA, Korei Południowej, Kataru oraz drużyny, które zakwalifikują się do 1/8 finału i ćwierćfinału tej prestiżowej imprezy. Stadion jest już gotowy na przyjęcie najlepszych młodych piłkarzy świata, na miejscu od kilku dni pracują także przedstawiciele FIFA i PZPN.

  Na Stadionie Miejskim w Tychach rozegranych będzie sześć spotkań grupowych i dwa mecze fazy pucharowej (mecz 1/8 finału oraz ćwierćfinał). Najczęściej tyscy kibice zobaczą w akcji młodych zawodników z Kataru, którzy na tyskim stadionie rozegrają wszystkie trzy spotkania grupowe. Ich przeciwnikami w grupie D będą Nigeria, Ukraina i Stany Zjednoczone. Spośród meczów grupy F w Tychach zobaczymy starcia Argentyny z RPA, RPA z Koreą Południową i Korei Południowej z Argentyną. Pozostałe mecze w grupie D i F odbędą się w Bielsku – Białej.

  – Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to druga najważniejsza impreza piłkarska na świecie. Każda drużyna, która zakwalifikowała się do turnieju reprezentuje wysoki poziom i nie znalazła się w turniejowej stawce przypadkiem, dlatego jestem pewien, że czekają nas wielkie emocje podczas każdego z ośmiu meczów rozgrywanych w Tychach. Zapraszamy fanów footballu do Tychów, by wspólnie, na stadionie przeżywać sportowe emocje  – mówi Andrzej Dziuba – prezydent  Tychów.

  Pierwszy mecz w Tychach 24 maja – o godzinie 18.00 Katar zmierzy się z Nigerią. 25 maja o 20.30 Argentyna zagra z reprezentacją RPA. Dzień później – 27 maja o 18.00 odbędzie się mecz Kataru z Ukrainą. 28 maja o 20.30 mecz RPA- Korea Południowa. 30 maja o 20.30 Katar zmierzy się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych, a 31 maja: Korea Południowa z Argentyną o 20:30. Na wszystkie spotkania można jeszcze kupić bilety pod adresem: FIFA.com/tickets/U20WC

  Otwarcie bram na stadion odbędzie się 2 godziny przed każdym meczem.   Nad bezpieczeństwem kibiców czuwać  będą  wszystkie służby – policja, straż pożarna i straż miejska oraz ponad 140 wolontariuszy.

  Opracowany także został w polsko-angielskiej wersji językowej „asystent kibica”, w którym znaleźć można najważniejsze informacje związane z mistrzostwami w poszczególnych miastach. Można go znaleźć pod tym linkiem: https://umtychy.pl/artykul/5606/asystent-kibica

   

  BEZPŁATNA KOMUNIKACJA

  Posiadacze biletów w dniu danego meczu mogą korzystać z publicznego transportu zbiorowego w Tychach (wszystkie linie) za darmo od 06:00 do 01:00 dnia następnego. W dni niemeczowe bilety normalne-jednorazowe kosztują 3,20 PLN – 20-minutowy przejazd i 3,80 PLN – 40 minutowy przejazd (szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.metropoliaztm.pl). Na stadion bezpośrednio będzie można dojechać  autobusami linii :21; 75; 82; 254; 262; 273; 536; 696, Sz1, Sz4 trolejbusami linii: B; D; E i F oraz specjalnymi liniami uruchomionymi w dni meczowe: S16, S17, S18.

   

  TABLICE INFORMACYJNE

  W mieście pojawiły się także tablice informacyjne, które mają ułatwić przyjezdnym dotarcie na Stadion Miejski przy ul. Edukacji.

  Tablice drogowskazowe informujące o sposobie dojścia i dojazdu do stadionu zostały umieszczone w centrum miasta oraz na ulicach dojazdowych: Beskidzkiej, Oświęcimskiej, Mikołowskiej. Wskazują kierunek zarówno dojazdu, jak i pieszego dojścia do stadionu. W sumie jest ich 29.

  Tablice zostały umieszczone na ulicach: Beskidzkiej, Niepodległości, Oświęcimskiej, Mikołowskiej, Katowickiej, Starokościelnej, Budowlanych, Bielskiej, Edukacji, Wyszyńskiego, Sadowej, Bibliotecznej i Grota Roweckiego.

   

  ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU:

  Podczas turnieju zostaną wprowadzone także zmiany w organizacji ruchu w okolicach stadionu. W każdy dzień meczowy ulica Edukacji (odcinek od Grota-Roweckiego do ul. Bielskiej) i ulica Baziowa będą zamknięte 6 godzin przed meczem. W tych dniach dla mieszkańców zostanie wydzielona część parkingu w rejonie Krytej Pływalni. Zakaz nie będzie dotyczył tylko autobusów komunikacji miejskiej oraz osób upoważnionych.

   

  PARKINGI:

  Miasto udostępni bezpłatne parkingi w dniach meczowych :

  1. Parking, ul. Starokościelna – parking nad potokiem – 20 autokarów; 250 samochodów osobowych
  2. Parking, ul. Sadowa – parking przy Giełdzie Kwiatowej – 150 samochodów.
  3. Parking, ul. Edukacji – parking przy Pomniku Walki i Pracy – 30 autokarów;
  4. Parking, al. Niepodległości – parking przy Urzędzie Miasta – 300 samochodów osobowych.

  Dodatkowe:

  * Parking wielopoziomowy przy dworcu PKP – 352 samochodów osobowych.

  * Parking wielopoziomowy przy lodowisku (ul. Dąbrowskiego) 322 samochodów osobowych.

  Wszystkie powyższe parkingi podczas turnieju będą ogólnodostępne bezpłatne, udostępnione na min. 2 godziny przed meczem.

   

  DOJAZD NA STADION

  Na stadion z Dworca PKP będzie można dostać się bezpośrednio autobusami linii 21, 75, 82, 273, 262, 536, 696 oraz trolejbusami linii B, D, E. Aby dostać się na obiekt, należy wysiąść na przystanku Tychy Stadion. Podróż trwa niespełna kwadrans.

  JAK DOJECHAĆ DO TYCHÓW

  PODRÓŻ SAMOLOTEM

  Tychy mają świetne połączenie drogowe z lotniskiem w Pyrzowicach – dojazd drogą ekspresową S1, a także z lotniskiem w Balicach – dojazd drogą ekspresową S1, a następnie autostradą A4. Oba porty lotnicze oddalone są od miasta o zaledwie 45 minut drogi.

  DOJAZD SAMOCHODEM

  Miasto Tychy położone jest w pobliżu tras o krajowym i europejskim znaczeniu. Kilkanaście kilometrów na północ od miasta biegnie autostrada A4 ze Zgorzelca (Granica Polsko-Niemiecka) przez Wrocław, Katowice do Krakowa, a następnie do granicy z Ukrainą. W odległości ok. 20 km w kierunku zachodnim biegnie autostrada A1.

  DOJAZD POCIĄGIEM

  Tychy posiadają doskonałe połączenie kolejowe z Katowicami. Miasto ma również sprawnie zorganizowaną komunikację miejską dzięki sieci połączeń autobusowych i trolejbusowych oraz dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej.

  Dworzec PKP Tychy
  ul. Asnyka 1
  43-100 Tychy

  DOJAZD AUTOBUSEM

  Do Tychów można dotrzeć także autobusem. Bezpośrednie połączenia łączą miasto z Katowicami i Krakowem, gdzie znajdują się lotniska międzynarodowe.

  Dworzec PKS Tychy
  ul. Asnyka 1
  43-100 Tychy