Przejdź do treści

„Rozmowy o zdrowiu” – inauguracja cyklu spotkań.

  Już w najbliższą sobotę inauguracja cyklu spotkań pod nazwą „Rozmowy o zdrowiu”. Gościem pierwszego spotkania będzie minister zdrowia Marian Zembala.

  Spotkanie z ministrem zdrowia Marianem Zembalą, rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 16.00 na tarasach w Paprocanach. Jest ono częścią realizowanego w mieście programu,,Zdrowe Tychy”.

  Program został stworzony z myślą o wszystkich mieszkańcach naszego miasta.

  – Chcemy dotrzeć do dzieci, młodzieży, seniorów, a także do osób pracujących zawodowo.

  W szybkim tempie codziennego życia wydaje się, że ci ostatni, mają najmniej czasu dla siebie.

  W natłoku obowiązków, trudno im znaleźć chwilę, by zadbać o prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną – mówi wiceprezydent Daria Szczepańska. – Mamy nadzieję, że poprzez takie akcje, zachęcimy do większej dbałości o własne zdrowie. Ważnym adresatem programu ,,Zdrowe Tychy” są również tyskie dzieci i młodzież. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe i brak ruchu, coraz częściej już u najmłodszych dzieci i młodych ludzi prowadzą do otyłości. Skala tego zjawiska jest naprawdę niepokojąca – przyznaje.

   

  Warto przypomnieć, że w naszym mieście edukacja prozdrowotna jest już realizowana poprzez miejską kampanię społeczną ,,Małe ogródki”, dzięki której od 2013 roku w tyskich przedszkolach realizowane są działania na rzecz zdrowego żywienia maluchów (w ramach akcji przedszkolaki m.in. uprawiają własne ogródki, a w nich m.in. przyprawy i warzywa).

  Wiele tyskich szkół z kolei bierze udział w programie „Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie”.

  Zgodnie z założeniami program ma być realizowany przez trzy lata. Zaplanowano organizację wykładów interaktywnych, wykładów dla dorosłych, mini wykładów dla dzieci, konkursów m.in. kulinarnych, zajęć sportowych i rekreacyjnych z wykorzystaniem miejskiej infrastruktury sportowej, warsztat

  ów i porad kulinarnych.

  W Tychach w ramach programu odbywają się też cykliczne targi śniadaniowe, które gromadzą rodzimych producentów zdrowej żywności.

  Inicjatorem i pomysłodawcą programu jest stowarzyszenie ,, Inicjatywa Tyska”

  Patronat nad akcją objęła Daria Szczepańska, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych, która poprowadzi ,,Rozmowy o zdrowiu” z ministrem Zembalą.

  W razie niepogody spotkanie nie odbędzie się w plenerze, ale w przyległej do ośrodka Hucie Paprockiej (ul. Nad Jeziorem 44).

  „Rozmowy o zdrowiu” będą odbywać się w cyklu kwartalnym. Na kolejne spotkania będziemy zapraszać specjalistów z dziedziny geriatrii, dietetyki, higieny zdrowia i profilaktyki.

  Tematyka rozmów jest katalogiem otwartym, na pierwszych spotkaniach z specjalistami będziemy poruszać tematy:

  – Jak dbać i szanować zdrowie?

  – Jak odżywiać się zdrowo i adekwatnie do swojego wieku?

  – Jak dbać o kondycję fizyczną?

  Już teraz serdecznie zapraszamy. Informacje dotyczące spotkań będziemy zamieszczać również na profilach:

  https://www.facebook.com/inicjatywatyska

  https://www.facebook.com/zdrowetychy