Przejdź do treści

Grudzień w Tychach

  W tym roku, w związku z pandemią, niemal każde z wydarzeń obchodzone jest w inny niż zazwyczaj sposób. Także miejska oferta przedświąteczna musiała dostosować się do obecnych warunków. Mimo, że głównie on-line, to oferta wydarzeń jest bogata – warsztaty rękodzieła i ozdób, magiczne spektakle dla najmłodszych, a nawet – zdalne spotkanie z Świętym Mikołajem! – to wszystko czeka mieszkańców miasta w ostatnim miesiącu 2020 roku.

  Konkurs: Goiczek albo stroiczek – śląska ozdoba świąteczna

  Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w Konkursie Śląskiej Ozdoby Świątecznej ,,Goiczek albo stroiczek”. Zadaniem konkursowym jest własnoręczne wykonanie dowolnej ozdoby świątecznej (np. bombki, stroika, małej choinki, wieńca etc.), która swoją formą będzie nawiązywać do tradycji i wzornictwa śląskiego, a także zdobnictwa i estetyki ludowej.Uczestnicy konkursu mogą inspirować się dawnymi ozdobami wykonywanymi niegdyś z naturalnych materiałów, takich jak słoma, drewno, szyszki, suszone pomarańcze, gałązki, jarzębina, papier, bibuła lub wykorzystać wzornictwo, które ozdabiało chusty i stroje np. motywy kwiatowe, koronki, kolorowe tasiemki, chwosty, czy barwy folkloru (czerwień, żółć, niebieski). 

  Mogą to być ozdoby tradycyjne, jak na przykład podłaźniczka wieszana przy suficie, światy (dekoracje z opłatka), ażurowe pająki ze słomy, ale również współczesne wersje ozdób świątecznych z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, do którego należy dołączyć maksymalnie dwa zdjęcia gotowej dekoracji.

  Termin nadsyłania prac: 06.12.2020

  Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Wszystkim uczestnikom życzymy dobrej zabawy i powodzenia.

  Świąteczne spektakle dla dzieci online 

  Klub Wilkowyje MCK Tychy, jak co roku, zaprasza wszystkich sympatyków na świąteczny spektakl, choć tym razem w jedynej możliwej formie online.  

  3 grudnia o godzinie 17.00  na profilu FB Klubu Wilkowyje oraz Miejskiego Centrum Kultury w Tychach wystąpi Teatr Trip zabierając dzieciaki w „Cudowną podróż”. Przedstawienie opowiada historię trójki rodzeństwa, z której jedno nie wierzy w istnienie Świętego Mikołaja. Siostry wymyślają zatem plan i postanawiają podstępem zabrać brata w tajemniczą podróż, aby odnaleźć Świętego i przekonać się, czy istnieje on naprawdę. Po drodze czeka ich mnóstwo przygód, również tych niebezpiecznych. 

  9 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy do obejrzenia spektaklu pt. „Pan Antenka i srebrny kubraczek” na profilu FB Klubu Urbanowice. O czym opowiada?   Każdej nocy mieszkańcy półek sklepu świątecznego ożywają i przygotowują się do jego otwarcia. Każda zabawka marzy o tym, by zostać wybraną i trafić do dzieci. Pewnego dnia do sklepu trafia Pan Antenka, którego piękny kubraczek przyciąga wzrok nie tylko chłopców, ale również dziewczynek. Zazdrosne zabawki postanawiają pozbyć się intruza… Przedstawienie uczy tolerancji oraz ukazuje wartości płynące z prawdziwej przyjaźni.

  Warsztaty świąteczne online w Klubach MCK

  W każdy piątek o 15.00 na profilu FB Klubu Wilkowyje czekają na dzieci warsztaty rękodzielnicze on-line. Już w najbliższy piątek 4 grudnia dzieci wykonają z p. Mają kalendarz adwentowy, a w kolejnych dniach ozdoby świąteczne. 

  W Klubie Urbanowice z kolei pełen wachlarz propozycji warsztatowych: zajęcia plastyczne, de coupage, rękodzieło dla dorosłych w grudniowej odsłonie stanowić będą propozycje działań świątecznych. Wraz z instruktorami będzie można wykonać m.in. sznurkową choinkę, pudełko na prezenty, cekinową bomkę oraz inne ozdoby świąteczne. 

  Mikołajki w Tychach

  Zdalne spotkanie ze Świętym Mikołajem

  6 grudnia punktualnie o 10.00 z fanpage’a Miejskiego Centrum Kultury w Tychach przywita wszystkie dzieci (i nie tylko!) nie kto inny jak sam Święty Mikołaj. Jako że spotkania na żywo są utrudnione, postanowił on nagrać piękny film z pozdrowieniami i życzeniami dla tyszan. Tego dnia każdy – młodszy i starszy będzie mógł poznać Mikołaja i odkryć kilka jego sekretów. To piękna okazja, by poczuć magię nadchodzących świąt, zobaczyć malownicze widoki zimowej Laponii oraz uroczy dom Mikołaja i elfów. Ta niezwykła pocztówka w formacie video będzie dostępna także później na profilu FB oraz na kanale YouTube MCK w Tychach.

  Kreatywne Mikołajki

  Tyskie Mikołajki to pierwszy projekt na tak dużą skalę. Do tej pory w ramach Budżetów Obywatelskich wydarzenia mikołajkowe odbywały się osobno dla każdej dzielnicy i z różnymi programami animacyjnymi. W tym roku po raz pierwszy skorelowaliśmy Mikołajki w jeden duży projekt dla całego miasta.

  Kreatywne Mikołajki  to warsztaty rękodzielnicze dla dzieci w formule online, które odbędą się 6 grudnia 2020 r. o godzinie 15:00 na Facebook’u Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. W ramach warsztatów uczestnicy razem z Mikołajem i jego pomocnikiem stworzą niepowtarzalną ozdobę świąteczną. Paczki z zestawami kreatywnymi, zawierającymi wszystkie niezbędne do udziału w warsztatach elementy, zostaną dostarczone dzieciom przez kuriera wprost do domu. Dodatkową atrakcją będzie fakt, że prawdopodobnie dla większości dzieci będzie to pierwsza w życiu paczka zaadresowana właśnie do nich. Do współpracy zaproszona została Osikowa Dolina, która czerpiąc inspirację z polskiej tradycji  tworzenia z osikowego łyka, stworzyła własną kolekcję wzorów oraz autorskich zestawów kreatywnych. Jak sami mówią, warsztaty z wykorzystaniem drewna osikowego to edukacja w formie zabawy, która rozwija wyobraźnię artystyczną, kreatywność i zdolności manualne oraz pobudza zmysły małych rękodzielników. Dotychczas do MCK wpłynęło ponad 550 zgłoszeń. Szczegóły na stronie wydarzenia.

  Grudniowe wyzwania z Miejską Biblioteką Publiczną

  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci do grudniowe wyzwania. W każdy wtorek na czytelników na profilu FB biblioteki czekają zadania: krzyżówki, rebusy i wiele innych łamigłówek na zimowe wieczory. 

  Świąteczne Animacje w Tychach

  W ostatni weekend przed świętami będziemy mieli okazję wziąć udział w niezwykłych pokazach świątecznych animacji czyli mappingu.
  Wizualizacje przygotowane specjalnie przez artystów-animatorów pod wymiary konkretnych wieżowców zostaną pokazane na następujących budynkach: 

  • ul. Starokościelna 2 (ściana północna), ul. Armii Krajowej 16 (ściana południowa) – 18 grudnia 2020 r.
  • ul. Konfederatów Barskich 1 (ściana północna), ul. Wejchertów 12 (ściana południowa) – 19 grudnia 2020 r.
  • Urząd Miasta Tychy – al. Niepodległości 49 – dwie ściany –   20 grudnia 2020 r.

  Wszystkie animacje będą wyświetlane w godzinach od 15:30 do 20:30.

  Animacje zostały przygotowane przez uznanych tyskich artystów w tej dziedzinie sztuki oraz laureatów i uczestników konkursu mappingu, który odbywa się w ramach Tychy Light & Sound Festival. Biorąc udział w wydarzeniu, widzowie zobaczą całą gamę technik animacji i różne historie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia w Tychach.

  Świąteczny Kiermasz na Tyskich Halach Targowych

  Aż do 31 grudnia na wielkie, przedświąteczne handlowanie zapraszają Tyskie Hale Targowe. W specjalnych jarmarkowych domkach na terenie THT wystawcy będą mogli sprzedawać swoje produkty tyszanom. Więcej informacji na stronie THT. 

  Świąteczna Baza Rzemieślników

  Spotkania tyszan na Jarmarku Bożonarodzeniowym to jedna z najpiękniejszych naszych miejskich tradycji. Magiczna impreza, podczas której lokalne firmy oferują produkty i usługi związane ze świętami, a tyszanie kupują gwiazdkowe prezenty, spotykają się z przyjaciółmi i cieszą świąteczną atmosferą…

  Niestety, jak już wiadomo, w  tym roku ze względów bezpieczeństwa Jarmark się nie odbędzie. Pomimo trudności chcielibyśmy kontynuować tę wieloletnią tradycję i dać możliwość tyszanom poczucia „bycia na jarmarku” w trochę innym wymiarze. Dlatego zapraszamy producentów lokalnych produktów oraz osoby tworzące nietuzinkowe rękodzieło do dołączenia do bazy tyskich rzemieślników na miejskiej stronie. Dołącz do bazy – wypełnij ankietę!