Przejdź do treści

Darmowe autobusy zawiozą tyszan na Paprocany

  Pięć dodatkowych bezpłatnych linii autobusowych będzie woziło w letnie weekendy mieszkańców miasta na Paprocany. Linie – Paprocany 1,2,3,4 i 5 będą kursowały od 10 czerwca do 27 sierpnia. Władze  miasta liczą, że dzięki wprowadzeniu darmowych przejazdów uda się ograniczyć ilość samochodów parkujących na terenie ośrodka.  Paprocany są ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez tyszan. Za zagospodarowanie tego terenu miasto Tychy otrzymało wiele nagród m.in. Superjednostkę i nagrody za najlepiej urządzoną przestrzeń publiczną w Polsce. To na terenie ośrodka wg. amerykańskiego portalu „Flavorwire” znajduje się też jeden z 15 najbardziej niezwykłych placów zabaw, jakie powstały na świecie w 2011 roku.

   Linia „Paprocany 1” zapewni bezpośredni dojazd do Paprocan z Wygorzela, Jaroszowic, Urbanowic oraz Cielmic. Linia „Paprocany 2” połączy Paprocany z dzielnicami: Wilkowyje, Radziejówka, Osiedle A, Osiedle B, Suble, a także Żwaków.  Autobusem „Paprocany 3” będzie można dojechać z rejonu Mąkołowca, Czułowa, Browaru, Starych Tychów oraz ulicy Niepodległości, a „Paprocany 4” Paprocany ze Zwierzyńca, Wartogłowca oraz wschodniej części Czułowa. Linia „Paprocany 5” obejmować będzie swoim zasięgiem Rynek zlokalizowany na Osiedlu B, ulice Hetmańską, Harcerską, Osiedle R, Osiedle K, oraz ulicę Piłsudskiego.

  – Zależało nam, by na teren ośrodka w Paprocanach mogli dojechać komunikacją miejską także mieszkańcy dzielnic, które dziś nie mają bezpośredniego połączenia z ośrodkiem. Liczymy, że dzięki wprowadzeniu darmowych przejazdów uda się ograniczyć ilość samochodów parkujących zwłaszcza w upalne, letnie dni na terenie ośrodka. Dziś  większość osób przyjeżdża na Paprocany samochodami, zapełniając nie tylko parkingi ośrodka, ale również te osiedlowe, a czasem nawet drogi dojazdowe, co rodzi wiele problemów  mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

  Szacuje się, że łączny koszt organizacji pięciu darmowych linii wyniesie ok. 58 tysięcy złotych na sezon. Zgodnie z założeniami dodatkowe kursy będą wykonywane w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych dowożąc mieszkańców do Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany oraz odwożąc ich w godzinach wieczornych.

  – Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany jest obecnie jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu nie tylko przez tyszan, ale także przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Jest miejscem zabaw dla dzieci, miejscem spotkań młodzieży, która szczególnie upodobała sobie tzw. dziką plażę, idealnym miejscem do uprawiania sportów – biegania, jazdy na rowerze, kajakarstwa,  a także miejscem do spacerów- wylicza prezydent Dziuba.

  W ramach prowadzonej w Tychach od kilku lat rewitalizacji terenu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany powstał plac zabaw w kształcie statku, park linowy, alejki. W upalne dni najbardziej oblegany jest Wodny Plac Zabaw, który przyciąga intensywnymi kolorami. Fontanny, tęcza wodna i tryskające wodą kwiaty to tylko niektóre atrakcje, jakie się na tam znajdują. Nocą plac zamienia się w kolorową fontannę. Jego zalety docenili nie tylko tyszanie, w 2012 roku został doceniony m.in. przez amerykański portal „Flavorwire”, który zaliczył go do 15 najbardziej niezwykłych placów zabaw, jakie powstały na świecie w 2011 roku. Oprócz Tychów w czołówce rankingu znalazły się place zabaw m.in. ze Szwecji, Japonii, Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Chin.

  Trzy lata temu na nabrzeżu pojawiły się także drewniane ścieżki i pomosty z modrzewia syberyjskiego, na nich podświetlane ławki i parasole. W pobliżu powstała też siłownia na wolnym powietrzu. Całość inwestycji w ramach projektu „Zagospodarowanie wschodnio – południowej części Jeziora Paprocany” otrzymała wiele nagród m.in. Superjednostkę i wygrała plebiscyt Polska Architektura XXL na najlepiej urządzoną przestrzeń publiczną, a także nagrodę Grand Prix za „Najlepszą zmianę przestrzeni publicznej w 2014 roku” w konkursie organizowanym przez AMS I Towarzystwo Urbanistów Polskich.