Przejdź do treści

Arena lekkoatletyczna powstanie w Tychach

  W lipcu tego roku oddano do użytku po gruntownej modernizacji Stadion Miejski w Tychach. To jednak nie koniec dużych inwestycji w obiekty sportowe w tym mieście.

  Tuż obok stadionu powstanie Arena lekkoatletyczna m.in. z 400-metrową ośmiotorową bieżnią, skocznią do skoku w dal i trójskoku, rzutnią do pchnięcia kulą, rzutu oszczepem, młotem i dyskiem oraz dwuścieżkową skocznią do skoku o tyczce. Projekt budowlany Areny jest już gotowy, a Polski Związek Lekkiej Atletyki uznał ją za ważną i strategiczną dla rozwoju lekkoatletyki w Polsce.

  Lista urządzeń, jakie znajdą się w tym obiekcie jest naprawdę długa: pełnowymiarowa, ośmiotorowa bieżnia okrężna długości 400 m wraz z ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich na 100 i 110 m, boisko z nawierzchni z trawy naturalnej z systemem zraszania murawy, dwuścieżkowa, skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku wzwyż, podwójna dwuścieżkowa skocznia o tyczce, rów z wodą do biegów z przeszkodami, rzutnia do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem wraz z klatką.

  To nie wszystko. Na terenie areny znajdzie się także teren rozgrzewkowy dla lekkoatletów z czterotorową bieżnią, skocznią do skoku w dal i trójskoku, rzutnią do pchnięcia kulą, rzutnią do rzutów dyskiem i młotem wraz z klatką, rzutnią do rzutów oszczepem, skocznią do skoków wzwyż.

  Oprócz tego tzw. „obiekty pomocnicze”: trybuny areny lekkoatletycznej na 1000 miejsc siedzących, wiata lub wieża sędziowska dla sędziów i komentatorów obsługujących imprezy sportowe, kontenery stalowe na sprzęt lekkoatletyczny oraz sprzęt porządkowy – wylicza Joanna Kudela – naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji UM Tychy.

   

  Szacowany koszt inwestycji to ok. 15 milionów złotych netto. Miasto planuje uzyskać na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

  – W listopadzie 2014 roku złożyliśmy do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o ujęcie inwestycji pn. „Budowa areny lekkoatletycznej w Tychach” w Planie Wieloletnim w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. W sierpniu 2015 roku otrzymaliśmy z Ministerstwa informację o ujęciu tego zadania w Planie Wieloletnim. Kolejnym etapem jest wnioskowanie do Ministerstwa Sportu i Turystyki o zgłoszenie tej inwestycji do Planu Rocznego, nie znamy jednak jeszcze terminów składania tych wniosków, prawdopodobnie będzie to koniec lutego lub połowa marca 2016 r.– mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

  Tyska Arena będzie obiektem lekkoatletycznym kategorii IIIA, to oznacza, że spełnia wymagania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF. Dzięki temu na stadionie będą mogły rozgrywać się m.in. oficjalne zawody lekkoatletyczne, zawody do rangi mistrzostw Polski o pełnym programie konkurencji, jak również mityngi międzynarodowe. To to wszystko jednak nie wcześniej jak za około dwa lata, w drugiej połowie 2017 roku planuje się zakończenie inwestycji i oddanie obiektu do użytku.