Zestawienie przygotowała grupa ekspertów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przeanalizowali oni finanse ponad 2400 gmin i przeszło 300 powiatów biorąc pod uwagę siedem wskaźników. Autorzy rankingu jak sami podkreślają, chcieli w nim zaprezentować tych liderów, którzy mogą być przykładem dla innych samorządów.
Eksperci przeanalizowali finanse gmin i powiatów biorąc pod uwagę siedem wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem (bez poręczeń), relację zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. Ostatecznie, uwzględniając te wszystkie wskaźniki, eksperci wybrali po 10 jednostek samorządu terytorialnego w każdej z pięciu kategorii. W kategorii miasta na prawach powiatu – Tychy zajęły wysokie 8 miejsce.
– W czasach, gdy samorządom dokłada się coraz więcej zadań, a w ślad za tym nie idzie ich finansowanie, bardzo trudno utrzymać wysokie tempo rozwoju, a tym samym dobre wyniki finansowe. Tym bardziej cieszy fakt, że Tychy zostały tak wysoko ocenione w rankingu, to w dużej mierze zasługa moich współpracowników – świetnych fachowców, z jakimi mam przyjemność pracować. Nie zamierzamy zwalniać tempa – mówi Andrzej Dziuba Prezydent Tychów.
W tej kategorii w pierwszej 10-tce oprócz Tychów znalazła się Warszawa, Sopot, Siemianowice Śląskie, Gdańsk, Poznań, Zielona Góra, Bielsko- Biała, Katowice i Wrocław. Rok temu w tej kategorii wygrały Gliwice (dziś poza pierwszą dziesiątką), na kolejnych miejscach uplasował się: Poznań, Bielsko- Biała, Warszawa, Gdańsk, Sopot, Wrocław, Katowice, Tychy, Częstochowa.
Wśród gmin wiejskich czołówkę za rok 2018 tworzą: Dobra Szczecińska, Michałowice, Kleszczów, Stawiguda, Osielsko, Zielonki, Kołobrzeg, Kobierzyce, Baranów i Nowosolna.
Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Rzgów, Choroszcz, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Kąty Wrocławskie, Brzeszcze, Supraśl i Piaski, zaś w gronie gmin miejskich Podkowa Leśna, Puszczykowo, Józefów, Knurów, Imielin, Milanówek, Radziejów, Ząbki, Kołobrzeg i Polanica-Zdrój –znalazły się w pierwszej dziesiątce wśród gmin miejsko-wiejskich.
Jeśli chodzi o powiaty to najlepsze okazały się powiaty: poznański, wrocławski, pruszkowski, bydgoski, legionowski, rybnicki, warszawski zachodni, policki, gdański i polkowicki.
– Z kondycją finansową samorządów nie jest najgorzej. Świadczą o tym dane, które wynikają ze sprawozdań za rok 2018. Przy planowanym deficycie ponad 22 mld zł budżety JST zamknęły się deficytem znacznie niższym, bo na poziomie 7 mld zł – mówiła podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie, (na którym ogłoszono wyniki rankingu) Grażyna Wróblewska – przewodnicząca Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych i zarazem prezes RIO w Poznaniu.
Wyniki rankingu zostały przedstawione podczas odbywającego się w ICE Centrum Kongresowym V Europejskiego Kongresu Samorządów.