Przejdź do treści

6 MARCA (PIĄTEK) – godz. 11.00 UROCZYSTE OTWARCIE

    MIĘDZYGMINNEGO ZAKŁADU KOMPLEKSOWEGO ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH W TYCHACH (ul. Lokalna 11 )

    Budowa Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach kosztowała prawie 110 mln zł, z czego ponad 69 mln zł to dotacja unijna, a 23 mln zł – pożyczka preferencyjna z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zainwestowane środki własne gmin – udziałowców w spółce MASTER wyniosły 17,7 mln zł.

    Wykorzystano w nim najnowsze techniki i technologie stosowane obecnie w Europie i na świecie, dziś to jeden z najnowocześniejszych w pełni zautomatyzowanych zakładów biologiczno – mechanicznego przetwarzania odpadów.

    Do zakładu trafiają odpady od 200 tys. mieszkańców z 8 gmin: Tychy, Bieruń, Bojszowy, Lędziny, Chełm Śląski, Imielin, Kobiór, Wyry.

    Wydajność zakładu to ok. 93 500 ton w skali roku. Oznacza to możliwość odzyskania: 10 tys. ton surowców recyklingowych, 10 tys. ton surowców energetycznych do produkcji paliwa alternatywnego RDF, 10 tys. ton odpadów budowlanych. Redukcja odpadów składowanych na wysypisku w wyniku pracy zakładu wyniesie 51 proc.