Przejdź do treści

„Kompostujesz – zyskujesz” – 150 kompostowników czeka na mieszkańców

    Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców do efektywnego wykorzystywania odpadów biodegradowalnych powstających w ogrodach i kuchniach. Dzięki kompostowaniu, czyli przetwarzaniu odpadów można uzyskać naturalny i co najważniejsze bezpieczny nawóz, nadający się do wzbogacenia każdego rodzaju upraw. Prawidłowy proces kompostowania pozwala przetworzyć nawet do 30 proc. wytwarzanych w gospodarstwie domowym odpadów. W ramach akcji od 6 maja br. mieszkańcy oraz tyskie placówki oświatowe będą mogły za darmo otrzymać kompostownik. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

    Przede wszystkim należy złożyć wniosek i podpisać umowę na użyczenie kompostownika. Ale nie każdy może to zrobić.

    – Wnioski mogą złożyć mieszkańcy Tychów, którzy są właścicielami zamieszkałej nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi i co ważne nie posiadają zaległości z tego tytułu oraz zadeklarują, że będą kompostowali w sposób ciągły odpady podlegające biodegradacji – w szczególności  odpady zielone oraz kuchenne – wylicza Anna Warzecha – naczelni Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

    Składając wniosek o użyczenie kompostownika należy pamiętać, o tym, że dla danej nieruchomości gruntowej przysługuje maksymalnie jeden kompostownik. W tym roku urząd miasta ma do rozdania 150 pojemników, w tym maksymalnie 130 dla osób fizycznych i 20 dla placówek oświatowych.

    Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej przy ul. Budowlanych 67 – tam złożymy też wniosek i podpiszemy umowę. Kompostowniki natomiast będą wydawane przez MASTER-Odpady i Energia” Sp. z o.o.  w PSZOK przy ul. Serdecznej. Wnioski można składać od 6 maja 2019 roku – do ich złożenia zachęcają urzędnicy.

    – Korzystanie z kompostownika ma wiele zalet: to oszczędność pieniędzy – nawóz można wyprodukować samem, lepsza jakość gleby po zastosowaniu kompostu oraz korzyść dla środowiska –mówi Anna Warzecha.

    Chętni, powinni jednak pamiętać o zasadach  dotyczących samego kompostowania: do przetwarzania najlepiej nadają się: skoszona trawa, chwasty pozbawione nasion, opadłe liście, rozdrobnione gałęzie, słoma, siano, ziemia z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, a nawet popiół z kominka lub grilla.  Do pojemnika nie należy wrzucać nadgniłych resztek roślinnych, solonych i tłustych odpadków kuchennych, mięsnych i rybnych odpadków oraz kości oraz nabiału.

    Umowa użyczenia kompostownika trwa 36 miesięcy – po tym okresie kompostownik staje się własnością użytkownika. W tym czasie, w ramach umową, pojemnik musi być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem.

     

    Dodaj komentarz