Przejdź do treści

100 x 100 Niepodległa w Tychach – czyli obchody Święta Niepodległości w Tychach

  100 wydarzeń z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zaplanowano w Tychach. Lekcje patriotyzmu, turnieje, wystawy, projekcje filmów czy koncerty to tylko kilka przykładów, tego w jaki sposób tyszanie upamiętnią ten wyjątkowy jubileusz. Oprócz tego urząd miasta przygotował 2000 biało-czerwonych flag samochodowych dla mieszkańców miasta.

  Przygotowania do obchodów trwały w mieście od wielu miesięcy. Od września odbywało się wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. Kulminacyjnym momentem będzie jednak najbliższy weekend 9-11 listopada – wtedy o 100- leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie się mówiło najwięcej.

  O godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się lekcje patriotyzmu dla szkół i przedszkoli : Kto ty jesteś? Polak mały

  O godz. 12.00 Marsz dla Niepodległej – przemarsz uczniów tyskich szkół z flagą ulicami: Edukacji – Bocheńskiego – pl. Baczyńskiego organizowany przez Zespół Szkół nr 1 w Tychach.

  – Flaga ma 100 metrów długości i 3 metry szerokości. Na Plac Baczyńskiego będzie ją niosło 100 uczniów naszej szkoły, po drodze będziemy śpiewać pieśni patriotyczne, a na koniec  wspólnie z obecnymi na Placu Baczyńskiego mieszkańcami odśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego – mówi Artur Chochorowski z Zespołu Szkół nr 1 w Tychach.

  W Tyskiej Galerii Sportu o godz.16.00 Tyszanie w biało-czerwonych barwach – zwiedzanie wystawy stałej TGS ze specjalnymi opowieściami o reprezentantach kraju z Tychów. Trzy godziny później (godz. 19.00) w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu Popiół i diament w reżyserii Andrzeja Wajdy, a na zakończenie piątkowego wieczoru o godz. 20.45 na Stadionie Miejskim w Tychach mecz GKS Tychy – Odra Opole – z narodową oprawą

  – Przed meczem na murawę zostanie wniesiona stumetrowa flaga przygotowana przez naszych kibiców, wspólnie odśpiewamy także hymn polski –mówi Krzysztof Trzosek – rzecznik spółki Tyski Sport.

  W sobotę ( 10 listopada) odbędą się dwa wydarzenia sportowe: w hali MOSiR Tychy o godz.7.00 ruszy Turniej Amatorów w Piłce Nożnej Halowej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, a o 11.00 Rodzinny Turniej Badmintona w Hali Sportowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego (ul. Budowlanych 156) organizowany przez KS Polonia Tychy.

  Wieczorem, o godz. 19.00 odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO Nikola Kołodziejczyk: „Wolność” w Sali Koncertowej Mediateki .

  – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO zaprezentuje się wyjątkowo, nie pod batutą Marka Mosia (który w tym czasie wystąpi w Chicago w bazylice św. Jacka wraz z Chicago Filharmonic  w koncercie „Muzyczne dekady wolności”), ale pod batutą kompozytora Nicoli Kołodziejczyka. Znakomitymi gośćmi koncertu będą puzonista Samuel Blaser (szwajcarski instrumentalista i kompozytor, znany ze współpracy m.in. z legendą perkusji Pierrem Favre, pianistą Halem Galperem i saksofonistą Michaelem Blakiem) oraz trębacz Tomasz Dąbrowski (m.in. lider nominowanej do Fryderyka grupy Tom Trio) – mówi Piotr Szczepanik – z-ca dyrektora Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

  W dniu odzyskania przez Polskę Niepodległości – 11 listopada chętni będą mogli wziąć udział w Tyskim Biegu Niepodległości – biegi przełajowe dla dorosłych i dla dzieci odbędą się w Parku Jaworek o godzinie 11.00.

  O godz. 12.00, mszą świętą w intencji ojczyzny, w kościele p. w. Marii Magdaleny
  (ul. Konstantego Damrota 22) rozpoczną się Miejskie Obchody Dnia Niepodległości.

  – 11 listopada w wyjątkowy sposób powinniśmy docenić to, czym od 100 lat możemy się cieszyć – wolność i niepodległość.  Z tej okazji serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania i udziału w przygotowanych z okazji Święta Niepodległości wydarzeniach. Pokażmy tego dnia solidarność, wzajemne zrozumienie i szacunek, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

   Po mszy za ojczyznę ( ok. godz. 13.20) rozpocznie się przemarsz sprzed kościoła św. Marii Magdaleny w kierunku Urzędu Miasta prowadzony przez orkiestrę dętą KWK Piast.

  Około godz. 14.15 nastąpi odsłonięcie Pomnika Niepodległości z udziałem werblistów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach.

  O godz. 15.30 na placu pod Żyrafą rozpocznie się Niepodległa – Koncert Piosenki Polskiej w wykonaniu tyskich zespołów muzycznych: Paganda, Mantra, Eloi, Projekt GMO oraz wokalistów: Łukasz Miśka, Piotr Jankowski, Klaudia Miszczyk, Krzysztof Kulbicki oraz Patrycja Mrowiec.

  W trakcie koncertu usłyszymy nowe aranżacje największych przebojów muzyki polskiej: „Jolka, Jolka”, „Ale w koło jest wesoło”, „Dorosłe dzieci”, „Konstytucje”, „Chcemy być sobą”, „To co czujesz”, czy „Jeszcze w zielone gramy”- mówi Paweł Drzewiecki – dyrektor MCK w Tychach.

  O godz. 18.00 Niepodległa – Koncert Piosenki Polskiej – finał w wykonaniu zespołu SKALDOWIE.

  Oprócz wydarzeń na placu pod Żyrafą o godz. 16.00 złożone zostaną  kwiaty ku czci poległych przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie.

  W tym samym czasie w Hali Sportowej MOSiR rozpocznie się Turniej Amatorów w Piłce Nożnej Halowej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości . O godz. 17.00 w Teatrze Małym w Tychach – Żeby nie było śladów – spektakl Teatru Polonia w reżyserii Piotra Ratajczaka, a o godz. 18.00 koncert Mała Klasyka Wielkiej Niepodległości w wykonaniu Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile w Kościele p.w. św Marii Magdaleny.

  Urząd Miasta w Tychach przygotował także dla mieszkańców 2000 flag samochodowych

  (do odbioru w Biurze Obsługi Klienta UM Tychy za okazaniem dowodu rejestracyjnego).  Flagi będą wydawane od 6 listopada w godzinach pracy urzędu (jednorazowo można otrzymać dwie flagi).

   

  Podczas uroczystości odzyskania Niepodległości rozdanych zostanie także 2000 kotylionów przygotowanych przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tychach.